Pákový nebo automatický kávovar

Pákový nebo automatický kávovar?

Pákový nebo automatický kávovar? To je otázka, kterou si mnoho lidí pokládá před nákupem kávovaru. Z obou typů přístrojů získáte kávu, překvapivě 🙂 Každý z nich má však své výhody a nevýhody, a je pouze na vás, které vlastnosti a přednosti u kávovaru oceníte.

Pákový kávovar

Pákový kávovar, jak už název vypovídá, má své hlavní kouzlo ukryté v páce. Do ní se dává ideálně čerstvě namletá káva. Následně se páka vkládá do hlavy kávovaru, a to zpravidla pomocí krátkého pootočení. Následně dochází ke spuštění procesu přípravy kávy. Velkou předností pákového kávovaru je vysoká kvalita připraveného šálku kávy a také velká variabilita co se například množství kávy týká. Je fér zmínit, že naučit se připravovat kávu na pákovém kávovaru nějakou chvíli trvá. Vzhledem k tomu, že plnohodnotné kávové aroma získáte pouze z čerstvě namleté kávy, doporučujeme se poohlížet po přístroji, který má mlýnek zabudovaný nebo si pořídit mlýnek na kávu zvlášť. Fakt, že nestačí pouze zmáčknout tlačítko, může některé zájemce o koupi pákového kávovaru odradit. Stejně jako čištění páky a hlavy po ukončení celého procesu přípravy.

Automatický kávovar

Automatický kávovar funguje tak nějak automaticky. Vyberou si ho ti, kteří se nechtějí s přípravou svého šálku kávy příliš mazlit. Stačí pouhé stisknutí správného tlačítka a všechno ostatní už provede přístroj sám. Od odměření přesné dávky kávy, po její pomletí, přes spaření, vyčištění až po ukončení celého procesu přípravy kávy. Největší výhodou automatických kávovarů je jednoduchost jejich ovládání. Jsou téměř nezávislé na člověku a vy si během toho, co vám přístroj připravuje kávu, můžete například namazat chleba s máslem. Nevýhodou může být pro někoho vyšší cena přístroje (ve srovnání se základními typy pákových kávovarů) a do jisté míry také uniformní chuť výsledného šálku kávy díky nastavení přípravy výrobcem, které můžete ovlivnit pouze minimálně.

JSTE OPRAVDOVÍ MILOVNÍCI KÁVY? BEZ MLÝNKU ANI RÁNU!

Milovníci kvalitní kávy si s ní většinou chtějí pohrát a vymazlit si ji k dokonalosti. Dávájí tudíž přednost pákovému kávovaru, kde mohou výsledný vzhled a chuť kávy do velké míry ovlivnit. Nespokojí se s pouhým stisknutím tlačítka a nenechají přístroj, aby odvedl celou práci za ně. Od procesu mletí, kdy je potřeba zvolit ne příliš jemný ani ne příliš hrubý stupeň, přes ideální upěchování, použití vhodného filtru až po určení množství vody, kterým kávu spaříte. Pokud patříte k těm, kteří si chtějí kávu užít na maximum a získat z ní jen to nejlepší, bez pákového kávovaru se neobejdete. Ani bez mlýnku na kávu. Na výběr pak máte koupi přístroje 2 v 1, např. Catler ES 8013 nebo dvou samostatných přístrojů.

Alfou a omegou přípravy kávy s lahodnou chutí, dokonalou cremou a nádhernou vůní jsou kvalitně upražená a čerstvě namletá kávová zrna. Kvalitu pražení musíte nejčastěji svěřit svému dodavateli kávy, pokud doma nevlastníte svou vlastní pražičku 🙂 Doporučujeme vyzkoušet lokální pražírny kávy, podívat se na celý proces pražení a nechat si ho vysvětlit. Provozovatelé pražíren vám rádi tento postup ukáží a také doporučí vhodný typ kávových zrn podle vašich chuťových preferencí. Obvykle vám připraví i šálek kávy, abyste mohli rovnou ochutnat.

Pákový nebo automatický kávovar – dilema vyřešeno

Teď už je vám jasné, že dosáhnout lahodné chuti kávy nejde bez čerstvě umletých kávových zrn. Dilema, jestli si vybrat pákový nebo automatický kávovar, je už jen na vás. Představte si sami sebe před oběma typy kávovaru. Budete patřit spíše k těm, kterým nebude vadit, že příprava každého šálku kávy jim zabere několik minut? Nebo spíše k těm, kteří ocení pouhé zmáčknutí tlačítka a mazlení se s přípravou kávy nechají opravdovým kávovým gurmánům? Každý jsme jiný a máme jiné preference. Co ocení jeden, nemusí nutně okouzlit toho druhého. Nenechte se přemluvit koupí přístroje, který neoceníte. Vyberte si takový, o kterém víte, že bude splňovat vaše požadavky.

Jestliže si stále nejste jistí, jaký typ kávovaru zvolit, jestli pákový nebo automatický kávovar, popřípadě jaký model, ozvěte se. Napište nám e-mail na adresu pakovykavovar@seznam.cz a my vám rádi s výběrem pomůžeme. Navíc vás to nebude stát ani korunu. Nejsme prodejci kávovarů, jsme jen nadšení ochutnávači kvalitní kávy a blázni do její přípravy.

Michal & Jana